Krátke dejiny 3D tlače
Technológia 3D tlače sa objavila v polovici 90-tych rokov 20. storočia a je to vlastne najnovšie zariadenie na rýchle prototypovanie využívajúce technológie, ako je vytvrdzovanie svetlom a laminácia. Je to v podstate to isté ako bežná tlač. Tlačiareň je vybavená „tlačovými materiálmi“ ako tlačová struna, kvapalina alebo prášok. Po pripojení k počítaču sa „tlačové materiály“ cez počítačovú kontrolu navrstvia vrstva po vrstve až po finálnu podobu požadovaného modelu.


V roku 1986 vyvinul americký vedec Charles Hull prvý komerčný stroj na 3D tlač.
V roku 1993 bol MIT udelený patent na technológiu 3D tlače.
V roku 1995 americká spoločnosť ZCorp získala od MIT výhradné oprávnenie na patentovanú technológiu a začala vyvíjať vlastné 3D tlačiarne.
V roku 2005 spoločnosť ZCorp úspešne vyvinula “Spectrum Z510”, prvú farebnú 3D tlačiareň s vysokým rozlíšením.
V novembri 2010 vytvoril američan Jim Kor “Urbee”, prvé auto na svete vytlačené 3D tlačiarňou.
V júni 2011 boli uvedené na trh prvé 3D tlačené bikiny na svete.
V júli 2011 britskí vedci vyvinuli prvú 3D tlačiareň čokolády na svete.
V auguste 2011 inžinieri z univerzity v Southampton vytvorili prvé lietadlo na svete vytlačené v 3D tlačiarni.
V novembri 2012 škótski vedci prvýkrát použili ľudské bunky na 3D tlač umelého ľudského tkaniva.
Ruským astronautom sa 10. decembra 2018 na Medzinárodnej vesmírnej stanici podarilo, vytlačiť štítnu žľazu laboratórnej myši v nulovej gravitácii pomocou 3D biotlačiarne.


Kalifornská univerzita v San Diegu 14. januára 2019 publikovala článok v časopise “Nature Medicine”, ako sa po prvýkrát použila technológia rýchlej 3D tlače na vytvorenie miechového skeletu, ktorý napodobňuje štruktúru centrálneho nervového systému. Tento skelet pomohol úspešne obnoviť motorické funkcie pokusného objektu.
V apríli 2019 izraelský vedci z univerzity v Tel Avive použili vlastné tkanivo pacienta ako surovinu na 3D tlač a vytvorili tak kompletné srdce s bunkami, krvnými cievami, komorami a
V apríli 2022 bol v časopise “Nature” publikovaný nový systém 3D tlače, metóda vyvinutá americkými výskumníkmi na tlač 3D objektov v pevnom objeme živice. Vytlačený objekt je úplne podopretý hustou živicou, ako akčná figúrka plávajúca v strede kúska želé, ktorú možno pridať z akéhokoľvek uhla.
V júni 2022 sa 20-ročná žena z Mexika stala prvou osobou na svete, ktorej bola úspešne vykonaná transplantácia ucha prostredníctvom technológie 3D tlače.
Existujú prognózy, že v priebehu najbližších rokov, väčšina podnikov minimálne zdvojnásobí používanie 3D tlače a približne 40 % z nich zaznamená päťnásobný alebo viacnásobný nárast. S využitím technológie 3D tlače budú firmy schopné dosiahnuť výrobu v menšom meradle, rýchlejšie vyvíjať a uvádzať na trh nové produkty a napokon, keď sa krivky nákladov pretnú, naplno ich využiť na hromadnú výrobu. Nie je ťažké vidieť, že budúcnosť technológie 3D tlače je veľmi svetlá.